Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Lipnice nad Sázavou

 

Obec Lipnice nad Sázavou

Náves:

Výhled z hradu do okolí:

"Jednohubka" u náměstí 

 

 

 

Dům a hrob Jaroslava Haška - autora "dobrého vojáka Švejka"

 

Při cestě k hradu není možné minout Haškův domek. Jaroslav Hašek jej koupil r. 1921, když se krátce předtím přestěhoval z Prahy na Lipnici. V domku je malé muzeum s památkami na věhlasného spisovatele. Poblíž Haškova domku stojí pomník s Haškovou bustou od sochaře Bohumila Kotrby z roku 1983. Mezi Haškova oblíbená místa patřil vedle hradu hostinec U České koruny na náměstí. Po svém úmrtí 3.1.1923 byl Hašek pochován na starém hřbitově a jeho hrob se nalézá u hřbitovní zdi.

Hrad Lipnice

Hrad Lipnice se vypíná na žulové skále v nadmořské výšce 611 metrů jižně od Světlé nad Sázavou. Kolem hradu se rozprostírá bývalé podhradí, dnes městečko stejného názvu. První zmínka o hradu je z r. 1316, jeho prvním známým vlastníkem je Raimud z Lichtenburka.

V roce 1370 povýšil Karel IV. Podhradí na městečko a udělil mu práva Německého Brodu.

Do dějin husitství se Lipnice zapsala roku1417 za Čeňka z Vartenberka svěcením husitských kněží, které proběhlo v hradní kapli.

Za třicetileté války roku 1639 vydrancovali městečko Švédové, ale hrad se jim dobýt nepodařilo. Ale roku 1645 se posádka hradu vzdala Švédům bez boje a hrad se stal jejich válečnou základnou. Císařští se jej v roce 1646 marně pokoušeli dobýt. Během jejich čtyřměsíčního obléhání bylo zničeno středověké městečko v podhradí. Švédové opustili hrad až roku 1648 po uzavření vestfálského míru.

V 17. a 18. století byl kolosální hrad užíván již jen zčásti, proto pustl a po katastrofálním požáru hradu a městečka v roce 1869 se proměnil ve zříceninu.

V roce 1925 jej odkoupil klub českých turistů a v roce 1953 byl předán do správy státu. Ve 20. století na hradě probíhaly s přestávkami až do současnosti záchranné a rekonstrukční stavební práce.

Fotografie hradu:

 

 

 

 

Národní Památník Odposlechu

V lomech u Lipnice nad Sázavou jsou do žulové skály vytesány tři reliéfy:

Bretschneidrovo ucho, nazvané podle tajného policisty z díla Jaroslava Haška - Dobrý voják Švejk

Ústa pravdy , volně inspirovaná reliéfem Bocca della Verita v jednom z kostelů v Římě

Jako poslední vzniklo dílo Zlaté oči.

 

Bretschneidrovo ucho - Lom číslo 1 - rok 2005

 

Ústa pravdy - Lom číslo 2 - rok 2006

 

Zlaté oči - Lom Střelnice - rok 2007

Mapa památníků odposlechu:

 

Zatopené lomy v lesích v okolí Lipnice

Krásné (ikdyž trochu nebezpečné) koupání

   
 

 

Dřevěná Lipnice

Každoročně se v amfiteátru pod hradem Lipnice koná kulturní akce Dřevěná Lipnice, na kterou se sjíždí umělci a kutilové z celého okolí, aby zde ukázali svou šikovnost a uměleckou duši. Je zde mnoho různorodých výtvorů, ale jedno mají společné a to materiál, podle kterého se akce nazývá.

 

TOPlist
aktualizováno: 13.08.2015 20:57:19